Autorzy Wydawcy Tematy Serie

MATERIALIZACJE WŁASNE

KRUCHA I BESTIA

Natalia WIETEK

Jeśli komuś tytuł tej książki skojarzy się z bajką "Piękna i Bestia", skojarzenie to będzie prawidłowe.  Piękna, choć Krucha,...

Cena detaliczna: 72, 00

zaorbituj

MALARSTWO BIAŁEGO CZŁOWIEKA

MALARSTWO BIAŁEGO CZŁOWIEKA

Tom 6

Waldemar ŁYSIAK

Wydawca: NOBILIS
Typ: KSIĄŻKA
Rok wydania: 2011
Oprawa: Twarda
Format: 165 x 235
Stron: 368
ISBN: 978-83-60297-48-7
Cena detaliczna:   119,00 zł

Kosmiczna cena: 89, 50
zaorbituj
poleć znajomemu
Koszty transportu
Prześlij tę publikację do:

Tom szósty kultowej, wielotomowej książki Waldemara Łysiaka, w której zamieszkało „prawie stu mistrzów. Wszystko to są malarze z ilustracyjno-iluzjonistycznej epoki zachodniego malarstwa, można rzec: malarze-literaci i malarze-iluzjoniści”.
 

[…] nietypowość (czyli bezprecedensowa dla historiografii sztuki oryginalność formy przekazu) warunkuje jedyny sens publikowania „MBC”. Po cóż bowiem miałbym tracić parę lat życia na pisanie o sztuce w ten sam sposób, w jaki robi się to od dawien dawna? Jaki byłby sens produkowania kolejnego gniota w tradycyjnym stylu – gwoli poprawienia statystyki akademickich lub pseudouczonych „cegieł”?  Tradycyjna maniera pisania o sztuce – maniera oschła, drewniana, nudna, zniechęcająca do historii sztuki zwłaszcza młodzież – musiała się kiedyś doczekać rewolucji. I doczekała się z woli Łysiaka.

W.Ł.
 

W tomie tym, w formie esejów, „tłumaczeni” są:
- Ruisdael;
- Cuyp;
- van de Velde;
- Hobbema;
- Rigaud;
- Watteau;
- Magnasco;
- Boucher;
- Canaletto;
- Tiepolo;
- Maulbertsch;
- Gainsborough;
- Greuze.
 

Faworyzowanym przeze mnie […] dziełem Tomasza Gainsborougha jest, o dziwo, rzecz bardzo wczesna. „O dziwo” dlatego, że winniśmy klęczeć przed tym, co kochamy, a „za co kochamy Gainsborougha?” […] za awangardowość, za technikę „preimpresjonistyczną”. Tymczasem widoczek, który kocham bardziej, niż „preimpresjonizmy” pana G., ma owej techniki tyle, co kot napłakał. Tak to bywa – raz wznoszę koturny późnym, przedśmiertnym dziełom mistrzów […], a raz wczesnym malunkom, prawie debiutanckim. Cóż, gust nie sługa.

W.Ł.

 

 
Jeszcze nie oceniano tej pozycji.
Twoja ocena:
  Oceń pozycję:

Jeszcze nie napisano żadnej recenzji.

napisz recenzję tej pozycji
dodaj komentarz