Autorzy Wydawcy Tematy Serie

MATERIALIZACJE WŁASNE

KRUCHA I BESTIA

Natalia WIETEK

Jeśli komuś tytuł tej książki skojarzy się z bajką "Piękna i Bestia", skojarzenie to będzie prawidłowe.  Piękna, choć Krucha,...

Cena detaliczna: 72, 00

zaorbituj

MALARSTWO BIAŁEGO CZŁOWIEKA

MALARSTWO BIAŁEGO CZŁOWIEKA

Tom 5

Waldemar ŁYSIAK

Wydawca: NOBILIS
Typ: KSIĄŻKA
Rok wydania: 2010
Oprawa: Twarda
Format: 165 x 235
Stron: 376
ISBN: 978-83-60297-47-9
Cena detaliczna:   119,00 zł

Kosmiczna cena: 89, 50
zaorbituj
poleć znajomemu
Koszty transportu
Prześlij tę publikację do:

Tom piąty kultowej, wielotomowej książki Waldemara Łysiaka, będącej zaproszeniem i biletem wstępu do galerii Jego „ulubionych przedimpresjonistycznych obrazów”.
 

Kluczem jest […] nie tylko nowy (nowatorski) rodzaj ujęcia tematyki, lecz i nowy rodzaj języka, inny niż rytualna „grypsera” akademickich nudziarzy, będąca retoryką „anestezjologiczną” bo usypiającą.

W.Ł.
 

W tomie tym, w formie esejów, „tłumaczeni” są:
- Brouwer;
- de La Tour;
- Poussin;
- Velásquez;
- Zurbarán;
- Chardin;
- Ribera;
- Murillo;
- Rembrandt;
- Lorrain;
- Vermeer.
 

[…] samozwańczy król Surrealizmu, Salvador Dali, uważał Vermeera za największego malarza wszechczasów. Ja go biorę za jednego z największych – Vermeer nigdy nie wyleciał z pierwszej piątki moich ulubionych mistrzów pędzla. Dlaczego? Ooo, przyczyn jest wiele. Główna to fakt, że nikt, nigdy i nigdzie nie malował kobiet równie dobrze co delfijski geniusz. Druga – to poezja jego ujęć. Trzecia – to muzyczna cisza jego ujęć. Czwarta – to tajemniczość jego ujęć. Piąta – to technika Vermeera. Szósta – to chromatyka Vermeera. Siódma – to czarodziejstwo świetlne Vermeera. Niekoniecznie w tej kolejności -  kolejność nie ma znaczenia, bo wszystkie cechy Vermeerowskiego warsztatu splatają się, by dać bezkonkurencyjny efekt.

W.Ł.

 

 
Jeszcze nie oceniano tej pozycji.
Twoja ocena:
  Oceń pozycję:

Jeszcze nie napisano żadnej recenzji.

napisz recenzję tej pozycji
dodaj komentarz