Autorzy Wydawcy Tematy Serie

MATERIALIZACJE WŁASNE

KRUCHA I BESTIA

Natalia WIETEK

Jeśli komuś tytuł tej książki skojarzy się z bajką "Piękna i Bestia", skojarzenie to będzie prawidłowe.  Piękna, choć Krucha,...

Cena detaliczna: 72, 00

zaorbituj

MALARSTWO BIAŁEGO CZŁOWIEKA

MALARSTWO BIAŁEGO CZŁOWIEKA

Tom 4

Waldemar ŁYSIAK

Wydawca: NOBILIS
Typ: KSIĄŻKA
Rok wydania: 2010
Oprawa: Twarda
Format: 165 x 235
Stron: 368
ISBN: 978-83-60297-38-4
Cena detaliczna:   119,00 zł

Kosmiczna cena: 89, 50
zaorbituj
poleć znajomemu
Koszty transportu
Prześlij tę publikację do:

Tom czwarty kultowej, wielotomowej książki Waldemara Łysiaka, której celem jest „tłumaczenie malarstwa Europy wzorem tłumaczeń literatury z języka obcego na języki rodzime”.
 

Pragnę Was uczyć czytania obrazów, co jest tożsame z uczeniem alfabetu w pierwszej klasie elementarnej szkoły. Dokładniej: z uczeniem alfabetów, gdyż bywa, że „alfabety” wielkich malarzy, a czasami „alfabety” jednego malarza, lub „alfabety” poszczególnych obrazów tego samego malarza – są różne.

W.Ł.
 

W tomie tym, w formie esejów, „tłumaczeni” są:
- Bruegel;
- Tycjan;
- Tintoretto;
- Veronese;
- El Greco;
- Elsheimer;
- Bril;
- Momper Młodszy;
- Caravaggio;
- Rubens;
- van Dyck;
- Gainsborough;
- Le Nain;
- Hals;
- Hogarth.
 

Gdy myślę o koloryzmie Veronese’a – myślę o „martwych naturach” Veronese’a. Tak mi się kojarzy. Tylko na pozór bez sensu. Martwe natury bowiem są to dzieła czysto dekoracyjne, które dla twórców stanowią arenę popisów warsztatowych, głównie kolorystycznych. A kiedy przebiegam pamięcią „oeuvre” Veronese’a – widzę barwny rój. Tłustawe patrycjuszki, nimfy, bachantki i kurewki weneckie; bogowie, bankierzy, święci i żołnierze; małpy, psy, koty i wszelkie ptactwo; drogie materie, kobierce, wieńce i biżuteria; rzeźby, arkady, wazy, sztućce i szklenice; michy pełne winogron, jabłek, granatów i bananów. Wszystko to zmieszane, skłębione, splecione niczym monstrualny bukiet kwiatów – jedna wielka „Martwa Natura” mistrza Veronese.

W.Ł.

 

 
Jeszcze nie oceniano tej pozycji.
Twoja ocena:
  Oceń pozycję:

Jeszcze nie napisano żadnej recenzji.

napisz recenzję tej pozycji
dodaj komentarz