Autorzy Wydawcy Tematy Serie

MATERIALIZACJE WŁASNE

KRUCHA I BESTIA

Natalia WIETEK

Jeśli komuś tytuł tej książki skojarzy się z bajką "Piękna i Bestia", skojarzenie to będzie prawidłowe.  Piękna, choć Krucha,...

Cena detaliczna: 72, 00

zaorbituj

RYSZARD III I KSIĄŻĘTA W TOWER

RYSZARD III I KSIĄŻĘTA W TOWER

Alison WEIR

Wydawca: ASTRA
Typ: KSIĄŻKA
Rok wydania: 2015
Oprawa: Twarda z obwolutą
Format: 155 X 235
Stron: 324
ISBN: 978-83-89981-82-0
Cena detaliczna:   49,99 zł

Kosmiczna cena: 37, 50
zaorbituj
poleć znajomemu
Koszty transportu
Prześlij tę publikację do:

Co spotkało królewiczów? Czy zmarli śmiercią naturalną, a jeśli nie – kto ich zamordował i w jaki sposób? Jaką rolę odegrał król, pomijający milczeniem los synów Edwarda IV, gdy bez wieści zniknęli w lochach Tower? W opinii licznych historyków to właśnie uparte milczenie w sprawie Edwarda i Ryszarda rodziło kolejne pogłoski, które ostatecznie doprowadziły do rewolty, zakończonej tragiczną w skutkach dla Ryszarda III bitwą pod Bosworth i wyniesieniem na tron Henryka Tudora.

Książka Ryszard III i książęta w Tower przybliża ponure okoliczności śmierci króla-chłopca Edwarda V i jego młodszego brata Ryszarda, księcia Yorku. Historia śmierci małoletnich książąt jest jedną z najbardziej fascynujących tajemnic morderstw w dziejach Anglii. To opowieść pełna dramatyzmu, intryg, zdrad i przemocy.

W swojej publikacji Alison Weir analizuje ponownie wszystkie dowody dotyczące udziału w zbrodni wuja zamordowanych chłopców, króla Anglii Ryszarda III, którego szczątki nie tak dawno zostały odkryte w Leicester, co na nowo wznieciło debatę na temat jego roli w zniknięciu chłopców pod koniec lata 1483 roku. Autorka doskonale rekonstruuje ciąg wydarzeń prowadzących do zabójstwa i ujawnia, dlaczego i z czyjego rozkazu zginęli książęta.

(…) Kronikarze tworzący za czasów Henryka VII i później, w okresie panowania kolejnych Tudorów, rzadko miewali coś dobrego do powiedzenia na temat Ryszarda III. Często powtarza się pogląd, że to właśnie oni odpowiadają za podważenie jego reputacji i że takie stanowisko wynikało z przyjętej oficjalnie polityki wobec króla, jednak nie istnieją dowody wskazujące na to, by władcy we wczesnej epoce Tudorów chętnie zarzucali Ryszardowi zabójstwo. Nim Szekspir napisał sztukę zatytułowaną Ryszard III, lud wierzył, że król Ryszard – owszem – był złoczyńcą, lecz zarazem charyzmatycznym przywódcą. Jednak w powszechnym przekonaniu funkcjonowała już tzw. czarna legenda króla, głównie za sprawą opublikowanych wcześniej dzieł takich autorów jak Polidorio Vergilio, Robert Fabyan, Edward Hall, sir Thomas More czy Raphael Holinshed, na których to źródłach opierał się Szekspir, pisząc swój dramat. Jednak przyczyn wspomnianej czarnej legendy należy poszukiwać jeszcze za życia samego Ryszarda, a pisarze tacy jak Polidorio Vergilio – oficjalny kronikarz dworu Henryka VII – czy słynny sir Thomas More nie byli mężami, którzy, chcąc zadowolić swego władcę, wyparliby się własnych poglądów. Vergilio wręcz obraził Henryka VII, podważając wiarygodność opowieści arturiańskich, które stanowiły tak istotny element mitu założycielskiego dynastii Tudorów. Co do More’a – wszyscy wiemy, jaki los go spotkał, gdy sprzeciwił się woli Henryka VIII (…)

 
Jeszcze nie oceniano tej pozycji.
Twoja ocena:
  Oceń pozycję:

Jeszcze nie napisano żadnej recenzji.

napisz recenzję tej pozycji
dodaj komentarz