Autorzy Wydawcy Tematy Serie

MATERIALIZACJE WŁASNE

KRUCHA I BESTIA

Natalia WIETEK

Jeśli komuś tytuł tej książki skojarzy się z bajką "Piękna i Bestia", skojarzenie to będzie prawidłowe.  Piękna, choć Krucha,...

Cena detaliczna: 72, 00

zaorbituj

SZKOŁA DUCHOWA ZŁOTEGO RÓŻOKRZYŻA LECTORIUM ROSICRUCIANUM
polecana

SZKOŁA DUCHOWA ZŁOTEGO RÓŻOKRZYŻA LECTORIUM ROSICRUCIANUM

Współczesna wspólnota duchowa

Konrad DIETZFELBINGER

Wydawca: ROZEKRUIS PERS
Typ: KSIĄŻKA
Rok wydania: 2011
Oprawa: Miękka
Format: 145 x 225
Stron: 264
ISBN: 978-83-61205-21-0
Cena detaliczna:   25,00 zł

Kosmiczna cena: 18, 80
zaorbituj
poleć znajomemu
Koszty transportu
Prześlij tę publikację do:

Lectorium Rosicrucianum, Międzynarodowa Szkoła Złotego Różokrzyża powstała w Haarlem, w Holandii, gdzie do dziś mieści się jej siedziba główna. Początki Szkoły sięgają roku 1924, kiedy to bracia Leene przyłączyli się do Towarzystwa Różokrzyża, wspólnoty założonej przez Maxa Heindla w roku 1909, w Oceanside w Kalifornii, w USA. Obaj bracia wkrótce stali się jej bardzo aktywnymi członkami, a w 1929 roku poproszono ich o kierowanie grupą holenderską. W roku 1930 do braci Leene dołączyła pani Stok-Huizer, by wspólnie podjąć duchowe poszukiwania, w wyniku których, w roku 1935, uznali za niezbędne założenie niezależnego ruchu Różokrzyżowców. Po śmierci jednego z braci pozostała dwójka, pod przybranymi imionami Jan van Rijckenborgh i Catharose de Petri, kontynuowała pracę. Są oni również autorami wielu książek, wznawianych i drukowanych do dnia dzisiejszego.

W czasie drugiej wojny światowej działalność stowarzyszenia była zakazana, jednak po jej zakończeniu, gdy tylko możliwe było ponowne podjęcie pracy, dwoje duchowych przywódców rozpoczęło nową formę pracy, której centralnym punktem stopniowo stała się koncepcja "gnozy". Słowo "gnoza" dosłownie oznacza "wiedzę", wiedzę, którą otrzymuje się w wyniku duchowego rozwoju, który Biblia nazywa "odrodzeniem z wody i z Ducha". To, co dokonuje się w powyższym procesie symbolicznie przedstawione jest jako "alchemiczne gody Chrystiana Różokrzyża".

W szerokim sensie termin "gnoza" odnosi się do uniwersalnego dotknięcia Chrystusa i Jego Braterstwa, oraz jego ponadczasowej wyzwalającej pracy, którą wykonywano na przestrzeni całej historii (także w erze przed-chrześcijańskiej).

Imię Chrystian Różokrzyż jest określeniem stosowanym przez klasycznych różokrzyżowców XVII wieku w odniesieniu do prototypu nowej ludzkiej istoty, odrodzonej w Chrystusie. 

W roku 1945 stowarzyszenie przybrało nazwę Lectorium Rosicrucianum, występując na forum publicznym jako "Gnostyczna Szkoła Duchowa". Działalność stowarzyszenia szybko rozprzestrzeniła się poza granicami Holandii. W chwili obecnej Lectorium Rosicrucianum posiada swoich uczniów nie tylko w wielu krajach Europy, lecz także w obu Amerykach, Afryce, Australii i Nowej Zelandii. Od chwili odejścia Jana van Rijckenborgha i Catharose de Petri pracą Lectorium Rosicrucianum kieruje Międzynarodowe Kierownictwo Duchowe, wspomagane przez Kierownictwa Krajowe oraz wiele zespołów pracy.

Lectorium Rosicrucianum posiada w Polsce cztery centra: w Katowicach, Koszalinie, Warszawie i we Wrocławiu oraz ośrodek konferencyjny w Wieluniu.

 

 
Jeszcze nie oceniano tej pozycji.
Twoja ocena:
  Oceń pozycję:

Jeszcze nie napisano żadnej recenzji.

napisz recenzję tej pozycji
dodaj komentarz